1. Nie bądź najwolniejszym graczem w swojej grupie
  Oceniaj swoje tempo gry jak najczęściej i zawsze uczciwie. Jeśli zauważysz, że na ogół jesteś  najwolniejszym graczem w swojej grupie, to musisz przyznać w duchu, że po prostu grasz wolno, za wolno. Zachęcaj wszystkich do szybkiego przemieszczania się na polu, dając samemu dobry przykład, tak aby zawsze utrzymywać równy dystans do grupy z przodu, zarówno na początku i jak i pod koniec rundy, czy towarzyskiej czy turniejowej.
  Pamiętaj o odwiecznych zasadach szybkiej gry: graj “ready golf” aż cała grupa dojdzie do green’u, bądź gotów do uderzenia kiedy nadejdzie twoja kolej, od tee do green’u. I jeszcze jedno – nigdy nie szukaj swojej piłki dłużej niż 5 minut – zawsze graj piłkę tymczasową, jeśli masz wątpliwości czy zdążysz znaleźć pierwszą piłkę.
 2. Trzymaj nerwy na wodzy
  Rzucanie kijami, dąsanie się, głośne przeklinanie sprawiają, że wszyscy w grupie tracą przyjemność z gry i zaczynają odczuwać niepokój. Wszyscy przeżywamy na polu chwile pełne frustracji, ale sztuką jest dać im upust w sposób jak najmniej agresywny. Ja (Arnold Palmer) często po źle zagranym dołku, uwalniałem frustracje grając następnego tee-shot’a trochę mocniej niż zwykle, nie bacząc na konsekwencje. Na ogół pomagało.
 3. Szanuj czas innych jak swój własny
  Nie spóźniaj się na tee-time’y – ani w rundach towarzyskich, a w turniejach tylko wtedy kiedy stać cię na otrzymanie dodatkowych karnych uderzeń…. To dotyczy również różnych imprez klubowych, a szczególnie ceremonii wręczania nagród. Bądź obecny jeśli tylko możesz, nie tylko gdy masz otrzymać nagrodę. To zwykły szacunek dla innych uczestników.
 4. Naprawiaj pole po sobie i innych
  Naprawiaj darń (divot’y) jakbyś miał za chwilę grać z tego samego miejsca. Zagrabiaj bunkry starannie. Czy zauważyłeś taką prawidłowość – im gorszy strzał z bunkra, tym później gorzej zagrabiony bunkier ? Nie zostawiaj głębokich bruzd. Zanim skończysz grabić, popatrz na bunkier i zadaj sobie pytanie: Czy byłbym zadowolony gdybym miał grać z tego miejsca? I jeszcze jedno – zawsze zostawiaj grabie w bunkrze, a nie na zewnątrz.
 5. Bądź dyskretnym partnerem
  Stój nieruchomo od chwili kiedy twój partner przygotowuje się do uderzenia do czasu gdy piłka zostanie uderzona.
  Reguła etykiety która bezwzględnie zabrania wchodzenia w linię gry innego gracza na polu golfowym jest święta. Szczególnie dotyczy to green’u. Pierwszą rzeczą, która robisz jak wchodzisz na green, to sprawdzasz gdzie leżą piłki lub znaczniki pozostałych graczy i omijasz te miejsca i linie prowadzące z tych miejsc do dołka – za wszelką cenę.
  Wiedz gdzie stanąć i kiedy milczeć. Stań naprzeciwko lub po przekątnej od gracza, który przygotowuje się do strzału. Nigdy nie stój na linii jego strzału gry, ani za dołkiem ani za graczem.
 6. Twój wózek golfowy powinien być niewidoczny
  Twoim celem kiedy jedziesz wózkiem golfowym (melexem) powinno być dążenie do nie pozostawienia po sobie żadnego śladu po wózku na polu. To nie jest takie proste, bo naturalnie patrzysz do przodu, w stronę swojej piłki a nie do tyłu, tam gdzie już byłeś. Łatwo uszkodzić darń i nie zdawać sobie z tego sprawy. Unikaj obszarów podmokłych i wyjeżdżonych miejsc. Golfiści często jeżdżą gęsiego, zamiast wybierać własną trasę jazdy.
 7. Bądź schludny na polu
  Twój wygląd świadczy o Tobie jako osobie. Staranny ubiór i równie dobre zachowanie świadczą o tym, że twoja obecność na polu golfowym w gronie twoich przyjaciół wiele dla ciebie znaczy.
 8. Wyłącz swój telefon komórkowy…
  a jeśli nie możesz (zdarza się), to spraw aby nie przeszkadzał innym w grze.
 9. Pomagaj innym
  Łatwo pomóc współgraczom, jeśli nie będziesz się zajmował na polu tylko sobą.
  Oczywistym jest pomoc przy szukaniu zgubionych piłek. A jeszcze lepiej, jeśli dokładnie śledzisz lot piłki, która zmierza nie tam gdzie powinna. Zaopiekuj się (tymczasowo!) zgubionym przez kogoś kijem lub headcover’em. A jeśli zobaczysz wózek golfowy w nieprawidłowym miejscu lub tymczasową piłkę, którą trzeba podnieść – nie bądź obojętny, tylko zrób to co wypada.
 10. Pamiętaj o innych drobiazgach
  Są jeszcze inne kwestie etykiety o których nie wspomniałem. Np. ostrożne wyjmowanie drążka z flagą z dołka i równie ostrożne położenie jej na green’ie, wyjmowanie piłki z dołka ręką a nie putter’em, naprawianie śladów po kolcach kiedy schodzisz z green’u, przepuszczanie grup grających szybciej od twojej i tak dalej. Wszystkie te zachowania staną się naturalne jeśli bacznie będziesz obserwował innych bardziej doświadczonych graczy i kierował się zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj: jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowaj się przyzwoicie.

Opracowane przez Piotra Mondalskiego – źródło Golf Digest